“פרויקט “אברה

 צפו בסרטי פרויקט “אברה

אחד היתרונות של עצום האא טיפוח פרוייקטים העוסקים בנושאים שאינם עומדים על סדר היום הציבורי או שאינם זוכים לתשומת הלב הראויה להם. אשר על כן בכוונתינו להביא למודעות גוברת של צרכים חברתיים חיוניים לשם עידוד ארגונים נוספים שיריעתם רחבה יותר ולרשותם עומדים משאבים רבים יותר.

אנו מברכים על אימוץ פרוייקט אברה על ידי ג’וינט ישראל והרחבתו במתן במה מקיפה הרבה יותר, בייעוץ ופיקוח צמוד של עצום. אנו מודים לתורמים הותיקים שלנו שאפשרו את מאמציו הראשונים של הפרוייקט, לאסירי ציון האתיופים על גבורתם, ולסטודנטים המשתתפים בפרוייקט אברה שהביאו אותו לכדי השפעה משמעותית.

תכנית “אברה” (“להאיר” באמהרית), תכניתה החדשנית של עצו”מ, שופכת אור על סיפוריהם של אסירי ציון ופעילי עליה יוצאי אתיופיה, מעצימה בני נוער באמצעות יצירת סרטים על סיפורי גבורה אלו ומגשרת בין דורות הקהילה.

התכנית מפגישה בין אסירי ציון יוצאי אתיופיה (יהודים אשר נכלאו תחת שלטון זר בגין פעילותם הציונית או בגין היותם יהודים, ואף עונו ע”י השלטון) לבין קבוצות של תלמידי כיתות י”א-י”ב., ובכך חושפת את התלמידים לפרק מרתק במורשת הקהילה האתיופית. לתלמידים, חלקם הגדול ממוצא אתיופי והשאר ממוצאים אחרים, ניתנת ההזדמנות ללמוד על ההקרבה הגדולה של הקהילה למען הציונות והדורות הבאים וליטול חלק מהותי בהפקת סרטים אודות הפעילות הציונית. בו בזמן, אסירי הציון זוכים להזדמנות נדירה לשתף את הדור הצעיר בסיפור חייהם ובכך גם לזכות להכרה ולהערכה הראויים מבני קהילותיהם בפרט ומהחברה הישראלית בכלל.

המפגשים עם אסירי הציון הם גם ההשראה לתהליך ההכשרה שעוברים הצעירים. התכנית מבקשת ליצור המשכיות לדור שעלה לארץ בכך שהוא מכשיר את הצעירים להיות מסוגלים להתמודד ולהוביל את האתגרים הציוניים של ימינו, כגון מעורבות חברתית ויכולת לחולל שינוי בקהילה. עצו”מ מעניקה את המסגרת המבקשת להקנות לצעירים את היוזמה, האומץ והמנהיגות הנלמדים מפועלם של אסירי הציון.

כמו כן, תכנית “אברה” עובדת עם צלמים ובמאים שצמחו מתוך קהילת יוצאי אתיופיה והם מנחים את הצד הטכני והאומנותי של התכנית. אנשי מקצוע אלו מהווים מודל לחיקוי עבור הצעירים לצד רכישת ניסיון והתפתחות מקצועית אישית.

יש לציין כי עצו”מ עובדת בתיאום עם ארגונים נוספים הפועלים בקרב קהילת יוצאי אתיופיה. שיתוף פעולה מפרה זה מייעל את העבודה ומאפשר לתכנית להתאים את עצמה לצרכי הקהילה.

עם סיומו של כל מחזור בתכנית, החומרים המצולמים מהראיונות עם אסירי הציון עוברים עריכה ומהם מופקים סרטים מקצועיים המיועדים להקרנה במסגרות קהילתיות וחינוכיות מגוונות. הקרנות הסרטים נועדו להפיץ את הסיפורים ולתרום להגברת המודעות לנושא בחברה הישראלית. הקרנות הסרטים עד כה זכו להצלחה גדולה.

עצו”מ נחושה להרחיב את התכנית כך שתכלול עוד בני נוער ואסירי ציון מרחבי המדינה, במטרה לחשוף את סיפורי העלייה והגבורה בפני החברה ולחזק את קהילת יוצאי אתיופיה בישראל.

צפו בסרטי פרויקט אברה