נפגעי טרור


מאז שנת 2002, עמותת עצו”ם דרך הפרויקט על שם רוברטה ברנשטיין ז”ל,  לנפגעי פעולות טרור ואיבה, סייעה למאות משפחות ויחידים. הסיוע ניתן במשך השנים במגוון דרכים, משאבים כלכליים ועזרה בשיקום נפשי ותעסוקתי. לעמותת עצו”ם ולצוות עובדיה היה הכבוד וזכות הגדול להושיט עזרה זו.  לצערנו, לאחר מחשבה רבה ומחוסר משאבים להמשך מימון הפרויקט, אנו נאצלים להשהות את הפרויקט למקראים דחופים בלבד.

למקרים אלו ניתן לשלוח מייל ל: info@atzum.org


 

פיגוע טרור נמשך כחלקיק שנייה, אך השפעותיו מורגשות במשך כל החיים. לצערנו, הטרור הינו תופעה חוזרת ונשנית במדינת ישראל, ורבים מקרבנות הטרור ומשפחותיהם טרם החלימו לחלוטין מהפגיעה הנפשית והפיסית. כתוצאה מכך, המשפחות הללו לעתים קרובות נקלעות לקשיים כלכליים קשים ועיכובים ממושכים במישור החינוכי והמקצועי.

הפרויקט לסיוע לנפגעי טרור ע”ש רוברטה מחלק כספים ישירות למשפחות שחייהם התמוטטו בגלל פיגועי טרור- בדגש על כאלו שנפגעו מפיגועי טרור משנים עברו שאינם זוכים להתייחסותן.

בשנת 2002 עצו”מ אפשרה ההעברת יותר מ-1.250 מיליון דולר למשפחות נפגעי טרור בישראל. הכספים עזרו למשפחות לרכוש מוצרי יסוד, מוצרי דת, מכשור רפואי וחומרי לימוד. להלן כמה דוגמאות:

 • נסיעות הלוך-חזור במוניות מהבית לבית ספר עבור ילדים שכבר אינם יכולים לעלות על אוטובוס משום שנפצעו בפיגוע באוטובוס בעבר.
 • תשלום שכר לימוד לבי”ס יסודי ואוניברסיטה עבור ילדיהם של נפגעי טרור, המבקשים לסייע בהכנסות המשפחתיות.
 • מתן מכשור אורתופדי ביתי לאלה שסובלים מכאבים תכופים בעקבות פגיעתם.
 • מתן מוצרים חשמליים לכרותי גפיים או למי שאיבדו את היכולת להתנייע בעקבות פיגוע טרור
 • רכישת ערכות תפילין ומימון טקסי בר/בת מצווה לנערים ונערות שהוריהם נהרגו או נפצעו בפיגוע טרור
 • מתן מחשבים לניצולי פיגועי טרור וילדיהם שנרשמו לבית הספר או לאוניברסיטה אך מתקשים לעזוב את הבית
 • מתן טיפול שיניים כולל.

כל שקל שמגויס לטובת הפרויקט לסיוע לנפגעי טרור של עצו”מ מגיע ישירות לנזקקים.

הקרן למשאבים חינוכיים

כשאדם נפצע בפיגוע טרור, כל המשפחה שלו מרגישה את ההשפעה הכבדה של הנזק הפיסי והנפשי שהוסב לו. פעמים רבות, הילדים סובלים יותר מכולם. תחושות הדיכאון והחרדה גוברות בבית, והדבר משפיע על התפקוד של הילדים בכיתה, על יכולתם להתמקד, ועל התנהגותם.

כדי לתרום להבטחת עתיד טוב יותר לילדים הללו, הקרן למשאבים חינוכיים של עצו”מ מספקת את השירותים הבאים:

 • שירותי עזר אינטנסיביים
 • הערכות פסיכולוגיות וחינוכיות מתמשכות
 • ייעוץ
 • תשלום שכר לימוד
 • רכישת מחשבים ביתיים
 • סיוע לתשלום לתחבורה ולביגוד של הילדים

משפחה מול משפחה

יוזמה זו מחברת בין נערי בר/בת מצווה ומשפחותיהם בצפון אמריקה עם בני גילם בישראל שנפצעו או הושפעו ישירות מפיגוע טרור. כל משפחה צפון-אמריקאית מחליטה כיצד להגדיר את סוג הקשר עם הילד או הילדה בישראל. בעבר, משתתפים תקשרו ביניהם באמצעות הטלפון והדואר האלקטרוני (אי-מייל), שלחו מתנות, וארגנו פרויקטים מיוחדים הקשורים בקיום מצווה במקום מגוריהם.

בדומה, זוגות מאורסים בצפון אמריקה מקיימים קשר עם זוגות צעירים בישראל שנפגעו מפיגוע טרור. במקרים רבים, הם מבקשים מהמוזמנים לחתונתם לתרום לעצו”מ במקום לתת מתנה.

השראתנו: רוברטה ברנשטיין ז”ל

ב-2008, שונה שמו של הפרויקט לסיוע לנפגעי טרור של עצו”מ בכדי לכבד את זכרה של רוברטה ברנשטיין, המנהלת הראשונה של הפרויקט. בשנת 2002, לאחר שנים רבות שבהן שירתה כעובדת סוציאלית מוערכת בעיריית ירושלים, הצטרפה רוברטה לעצו”מ והחלה לפתח את הפרויקט לסיוע לנפגעי טרור. בין ל-2002 ועד למותה הטרגי מפציעה בתאונת דרכים ב-2007 (בתאונה נספו גם בעלה, צ’אק, ובתה, בתשבע), היא הספיקה לסייע ליותר מ450 משפחות של נפגעי טרור ולהפוך לקרובה לליבם. מסירותה הבלתי-פוסקת לנפגעי הטרור בישראל משמשת מקור להשראה למשפחת עצו”ם ולכל מי שזכה להכירה.

רוברטה הותירה עם לכתה את בנה, משה, ואת בתה, עפרה.